ارزيابي بيمارستان پوست رازي توسط تيم ستاد مركزي معاينه فني ساختمان كشور

مدير ستاد مركزي معاينه فني ساختمان كشور به بيان اهداف و عملكرد پيشگيرانه اين سازمان پرداخت

 

روز دوشنبه 20 فروردين‌ماه 97، مهندس فرنام خجسته فر مدير ستاد مركزي معاينه فني ساختمان كشور در دومين روز از بازديد ايمني ساختمان بيمارستان رازي در خصوص عملكرد و اهداف اين سازمان در حوزه سلامت ساختمان كشور توضيحاتي به روابط عمومي بيمارستان ارائه داد.

مهندس خجسته فر با اشاره به انجام به‌موقع معاينه  فني ساختمان‌هاي در حال بهره‌برداري و شناسايي خطرات و آسيب‌هاي ساختمان در جهت افزايش سطح ايمني ساختمان‌ها اظهار داشت: قريب يك سال و نيم است كه ستاد مركزي معاينه فني كشور فعاليت خود را در حوزه سلامت ساختمان كشور شروع كرده است و اين مركز با دارا بودن تيم‌ها و گروه‌هاي مهندسي، بازرس مكانيك، بازرس برق و بازرس سازه اين فعاليت را در حوزه ساختمان‌هاي در حال بهره‌برداري آغاز كرده است. خوشبختانه در اين مدت توانستيم در حوزه سلامت ساختمان به‌ويژه در بحث سلامت ساختمان‌هاي درماني اين كار را به‌صورت جدي دنبال كنيم. قريب چهار ماه است كه اين فعاليت را در بخش درماني آغاز كرديم و پيشگيري از حوادث در ساختمان‌هايي كه خدمت‌رساني مي‌كنند از اهداف اين ستاد است.

مدير ستاد مركزي معاينه فني ساختمان كشور در ادامه افزود: در دو سال گذشته، بيش از 20 مورد آتش‌سوزي چه در مراكز درماني كشور و چه غير درماني، در استان‌هاي مختلف و در فصول مختلف سال به وقوع پيوسته كه اين آمار، آمار بسيار تكان‌دهنده‌اي است. درصدد هستيم اين كار را به‌صورت جدي دنبال كرده و شناسنامه‌هاي ايمني هركدام از مراكز درماني را صادر و به طبع آن پلاك‌هاي معاينه فني نيز الصاق شود.

وي با اشاره به آيين‌نامه‌هاي ابلاغي از سوي وزارت راه و شهرسازي خاطرنشان كرد: اولين بار است كه پلاك معاينه فني ساختمان در كشور صادر مي‌شود كه كارش يك مميزي دقيق در حوزه سلامت ساختمان است و قرار بر اين است كه ان شاالله بر اساس مقررات ملي ساختمان پيش برويم و آنچه كه آيين‌نامه‌هاي ابلاغي از سوي وزارت راه و شهرسازي و دستورالعمل‌ها و شيوه‌نامه‌هايي كه مقررات ملي ساختمان مصوب مي‌كند پياده‌سازي شود.

مهندس خجسته فر به ارائه عملكرد پيشگيرانه اين تيم پرداخت و گفت: حوزه ايمني در ساختمان يك طرح بسيار جامعي است كه يكي از فرايندهاي آن بحث ارتقاء سطح ايمني مي‌باشد و يكي از اولويت‌هايي كه در اين حوزه انجام مي‌دهيم مبحث 22 است كه يكي از مبحث‌هايي است كه تاكنون در كشور پياده‌سازي نشده است و در اين راستا اين فعاليت را در اولويت‌هاي كارها قرار داده‌ايم.

براي نخستين بار در سطح كشور و در مراكز درماني، دستگاه‌هايي رونمايي شده كه شامل دستگاه پرتونگاري صنعتي و سازه‌اي، دستگاه نشت‌ياب گاز، دستگاه عيب‌ياب برق است و قريب به 18 مورد از اين دستگاه‌ها را وارد كشور كرديم كه در سطح كشور و استان‌ها كاربرد دارد كه البته براي هركدام از اين دستگاه‌ها دوره‌هاي آموزشي خاصي نيز براي همكارانمان برگزارشده است.

ان شاالله بتوانيم سطح ايمني و سلامت ساختمان‌هاي در حال بهره‌برداري را ارتقاء داده و ديگر شاهد آتش‌سوزي ساختمان‌هايي مثل پلاسكو و ساختمان‌هايي كه يا در آتش‌سوزي و يا زلزله مثل كرمانشاه فروبريزد نباشيم.

وي در ادامه تصريح كرد: قطعاً اولويت ما ساختمان‌هايي است كه مردم در آن تردد بيشتري دارند. الحمدالله در مدتي كه در مراكز درماني اين فعاليت شروع‌شده قادر بوديم خيلي از موارد خطر را شناسايي و رصد كرده و آن‌ها را رفع كنيم. توصيه ما اين است كه ان شاالله تمام كاركنان بيمارستان‌ها اعم از خدماتي، كادر پزشكي و مديريتي بروز باشند. در اين آموزش قطعاً اطلاع‌رساني بيشتري را توسط پوستر، بروشور يا همايش و مانور خواهيم داشت كه ان شاالله بتوانيم تمامي افراد را به سطح آمادگي لازم برسانيم.

مهندس خجسته فر در پايان از همكاري تيم بيمارستان رازي تشكر و قدرداني كرد.

 

تعداد بازدید از این خبر :389 , 1397/1/22